brainŚwiadomość transcendentalna jest najbardziej cichym poziomem umysłu, stanem czujności w spoczynku, źródłem wszelkiej energii i inteligencji w życiu.

Badania potwierdzają, że świadomość transcendentalna jest czwartym głównym stanem świadomości, odmiennym od czuwania, marzeń sennych i głębokiego snu. Naukowcy mogą zidentyfikować świadomość transcendentalną, monitorując zmiany wzorca fal mózgowych, rytmu oddechu i poziomu metabolizmu.

Unikatowy stan świadomości - czujność w spoczynku.

Pierwsze badania nad techniką Transcendentalnej Medytacji prowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim i na Harvardzie zostały opublikowane w latach 1970-1972 w szanowanych periodykach, takich jak Science, American Journal of Physiology i Scientific American. Te przełomowe badania wykazały, że Transcendentalna Medytacja wytwarza unikalny stan umysłu i organizmu nazwany „czuwaniem w spoczynku”.

Podczas stosowania techniki Transcendentalnej Medytacji umysł maksymalnie się wycisza. Ponieważ umysł i ciało są blisko ze sobą powiązane, w miarę jak umysł się wycisza, wycisza się także ciało i osiąga stan głębokiego odpoczynku.

Badania wykazały znaczący spadek poziomu zużycia tlenu, objętości oddechu i poziomu mleczanów we krwi oraz znaczący wzrost oporności skóry. Wszystkie te zmiany fizjologiczne reprezentują stan głębokiego odpoczynku, głębszego nawet niż sen. I chociaż ciało znajduje się w stanie głębokiego odpoczynku, umysł jest czujny, na co wskazuje wzrost poziomu fal alfa w EEG.

Ten unikalny stan czuwania w spoczynku doprowadził dr Keith Wallace’a do wprowadzenia pojęcia czwartego stanu świadomości – świadomości transcendentalnej – odmiennego od stanów świadomości czuwania, marzeń sennych i głębokiego snu. W ciągu ubiegłych 30 lat wielu innych badaczy potwierdziło i rozwinęło te początkowe badania nad świadomością transcendentalną.

Podlewaj korzenie, aby cieszyć się owocami

Gdy podlewamy korzenie drzewa, odżywiane są wszystkie gałęzie, kwiaty i owoce. Podobnie regularne doświadczanie świadomości transcendentalnej uzyskiwane podczas stosowania techniki Transcendentalnej Medytacji odżywia wszystkie aspekty życia – umysł, ciało i ducha.

W czasie stosowania techniki Transcendentalnej Medytacji wchodzimy w kontakt ze świadomością transcendentalną na najbardziej wyciszonym poziomie umysłu. Ponieważ jest to obszar o największej energii, kreatywności i inteligencji, wychodzący z medytacji umysł naturalnie przejawia te cechy.

Wchodząc w kontakt z tym nieograniczonym źródłem energii i inteligencji dwa razy dziennie, myślimy i działamy bardziej kreatywnie i inteligentnie, angażujemy się w działanie, czując mniej zmęczenia i stresu i cieszymy się większą jasnością umysłu i skutecznością we wszystkich dziedzinach życia.