Transcendentalna Medytacja jest kluczem do jaśniejszego myślenia, lepszego zdrowia, bardziej satysfakcjonujących relacji z ludźmi i pokojowego świata. Korzyści kumulują się dzień po dniu, rok po roku, a życie staje się coraz lepsze.

Gdy uczysz się techniki Transcendentalnej Medytacji, może cię zaskoczyć szeroki wachlarz praktycznych korzyści, jakich zaczniesz doświadczać. Możesz zauważyć, że szybciej rozwiązujesz problemy i masz lepszą pamięć. Możesz czuć się bardziej świeżo rano lub mieć więcej energii pod koniec dnia. Możesz stać się bardziej pewny siebie lub lepiej rozumieć innych ludzi. Może lepiej będzie ci się współpracowało z kolegami albo będziesz mieć większą satysfakcję z pracy. Ktoś może powiedzieć: „Wydajesz się mniej zestresowany”.

Każdy, kto uczy się medytacji, odnosi specyficzne dla siebie korzyści. Gdy twój umysł używa więcej swego potencjału, a organizm dostaje więcej odpoczynku, korzyści, jakie najpierw zauważysz, często dotyczą tej dziedziny, w której najbardziej ich potrzebujesz.

Zalety stosowania programu Transcendentalnej Medytacji zostały potwierdzone ponad 600 badaniami naukowymi wykonanymi w 200 niezależnych ośrodkach badawczych w 35 krajach na świecie, w tym także w Polsce. Badania te dają nam pewność, że korzyści wynikają z możliwych do zmierzenia zmian w funkcjonowaniu naszego mózgu, organizmu i w zachowaniu. Potwierdzone są też doświadczeniem milionów ludzi na świecie.

Ale najważniejsze jest to, że sam możesz odnieść pożytek z medytacji.
Stare powiedzenie mówi: „Nie wiesz, dopóki nie spróbujesz”. Najlepszym dowodem będzie nauczenie się samemu, a korzyści przyjdą naturalnie i spontanicznie. Nie musisz próbować ich osiągnąć. Po prostu medytuj regularnie dwa razy dziennie, a same się pojawią.

To jest jak podlewanie korzeni drzewa i obserwowanie jak rozwijają się liście, rozkwitają kwiaty i pojawiają owoce.

Korzyści dla umysłu

transcendingJasne myślenie jest ważne dla każdego: czy to w szkole, w pracy, w domu czy podczas zabawy. Technika Transcendentalnej Medytacji rozbudza nieużywane obszary mózgu, powoduje bardziej uporządkowane i efektywne myślenie i naturalnie rozwija pełny twórczy potencjał naszego umysłu, a także daje większą możliwość wyrażania naszej kreatywności i inteligencji.

Psychologowie twierdzą, że używamy tylko 5-10% naszego umysłowego potencjału. Czy, mając wybór, nie wolałbyś używać 100%, by osiągnąć swe życiowe cele?

Podczas Transcendentalnej Medytacji umysł się wycisza i doświadcza coraz subtelniejszych stanów procesu myślowego, aż zaznaje źródła myśli - świadomości transcendentalnej – obszaru nieograniczonej twórczości i inteligencji. Po medytacji umysł jest w stanie w większym stopniu korzystać z tej twórczości i inteligencji w codziennym życiu.

Badania naukowe wykazują, że osoby stosujące technikę Transcendentalnej Medytacji mają lepszą pamięć, jaśniejsze i bardziej uporządkowane myślenie, charakteryzują się większą kreatywnością i zdolnością koncentracji, są zdolne do używania całego mózgu i pełni jego potencjału, mają wyższe IQ, lepsze oceny w szkole, większą czujność i rozwiniętą świadomość.
Osoby te twierdzą, że ich umysł jest bardziej czujny i że są w stanie pozostać spokojni, twórczy i skoncentrowani nawet podczas dynamicznej aktywności.

Czy 10% ci wystarcza? Wybór należy do ciebie.

Korzyści dla organizmu

Mniej stresu, więcej energii, lepsze zdrowie, mniejsze wydatki na opiekę zdrowotną, młodszy organizm, lepszy sen, prawidłowe ciśnienie krwi, mniejsze spożycie alkoholu, zdolność do rzucenia palenia, mniej napięć, zmniejszenie objawów astmy, niższy poziom cholesterolu, szybszy czas reakcji, dłuższe i zdrowsze życie.

Lekarze oceniają, że 80-90% wszelkich problemów zdrowotnych spowodowanych jest stresem. Stres może przyśpieszać proces starzenia. Technika Transcendentalnej Medytacji jest najlepiej potwierdzonym naukowo sposobem zmniejszania stresu, poprawy zdrowia i odwrócenia procesu starzenia.

Odpoczynek jest podstawą aktywności

W miarę jak podczas Transcendentalnej Medytacji umysł się wycisza, organizm doświadcza głębokiego odpoczynku. Oddech staje się bardziej delikatny, mięśnie się odprężają i więcej krwi napływa do mózgu. Zmienia się nawet skład chemiczny krwi – zmniejsza się poziom hormonów stresu, co wskazuje na głębszy stan relaksu.

Ta prosta i niewymagająca wysiłku technika zapewnia całemu organizmowi odpoczynek, którego poziom jest znacznie głębszy niż ten, jaki można uzyskać siedząc z zamkniętymi oczami czy drzemiąc. Ten głęboki stan odpoczynku pomaga neutralizować zakumulowany stres i zmęczenie, pozwalając by zaczął działać regenerujący mechanizm organizmu.
Po medytacji ludzie często czują się odświeżeni i energiczni.

Korzyści w codziennym życiu

Badania naukowe wskazują, że głęboki odpoczynek osiągnięty podczas techniki Transcendentalnej Medytacji pozwala organizmowi przywrócić stan równowagi. Pomaga to znormalizować poziom ciśnienia krwi, zmniejszyć poziom cholesterolu czy objawy astmy, usunąć bezsenność. Może nawet przyspieszyć czas reakcji i wydolność mięśni.

Ludzie stosujący Transcendentalną Medytacje twierdzą, że przeżywają mniej stresów, mają więcej energii, lepiej śpią i doświadczają mniejszego napięcia w codziennym życiu. Wiele osób odkrywa, że zmniejsza spożycie alkoholu, rzuca palenie i zrywa z niezdrowymi nawykami. Badania wykazują też, że mniej wydają na opiekę zdrowotną, rzadziej chodzą do lekarza i w mniejszym stopniu wymagają hospitalizacji.

Starzenie się jest przyspieszane przez stres, lecz wiele efektów procesu starzenia się można zatrzymać i odwrócić. Minimalizując zniszczenia spowodowane stresem, technika Transcendentalnej Medytacji promuje zdrowie i zachowanie młodości. Badania wykazały, że osoby stosujące technikę Transcendentalnej Medytacji dłużej niż 5 lat były biologicznie młodsze o 12 lat w stosunku do swego wieku chronologicznego.

Dlaczego nie skorzystać z tego naturalnego sposobu na dłuższe i szczęśliwsze życie?

Korzyści dla relacji międzyludzkich

Transcendentalna Medytacja pogłębia naszą zdolność do doceniania innych, dając w ten sposób podstawę do wzbogacenia naszych relacji z innymi ludźmi.

Pomaga nam lepiej czuć się ze samym sobą, być bardziej spokojnym i wewnętrznie pewnym siebie, mieć mniej lęków, frustracji i złości. Jesteśmy w stanie bardziej doceniać innych, być bardziej tolerancyjni, mieć szerszą perspektywę i cieszyć się bardziej satysfakcjonującymi związkami z ludźmi.

Badania naukowe potwierdzają, że ci, którzy stosują technikę Transcendentalnej Medytacji, doświadczają mniej złości i stresu, mniej lęków i depresji. Naturalnie przejawiają większą tolerancję i cierpliwość, harmonię i szczęście. Bardziej cieszą się życiem.

Korzyści dla świata

Dzięki Transcendentalnej Medytacji sami jesteśmy spokojniejsi i wywieramy pozytywny wpływ na nasz świat. Za każdym razem gdy stosujesz technikę Transcendentalnej Medytacji, tworzysz fale harmonii w swym otoczeniu. Bardzo prawdopodobne, że bez żadnych innych zmian twoja rodzina stanie się bardziej zgodna. Przyczynisz się do zmniejszenia przestępczości i spadku liczby wypadków drogowych w mieście i kraju. Będziesz czuł satysfakcję wiedząc, że każdego dnia robisz coś ważnego, by uczynić świat lepszym.

Każdy może przyczynić się do tworzenia pokoju na świecie, ty też.